Technologia ocynkowanego szkieletu stalowego


Technologia ocynkowanego szkieletu stalowego SFH „Grzywka”  to trwałe, wytrzymałe, lekkie i szybkie w montażu konstrukcje budowlane. Tradycyjny system budowli murowanych, mimo że wciąż unowocześniany, pozostaje nadal najbardziej czasochłonną i pracochłonną metodą wznoszenia obiektów budowlanych. W dobie kredytów hipotecznych i życia w niewiarygodnie szybkim tempie, kiedy to czas decyduje o ekonomiczności, a opłacalność o wyborze danego sposobu budowania, coraz większą popularność zyskują nowoczesne rozwiązania. Technologia którą posiadamy jest najnowocześniejszą na świecie technologią wznoszenia obiektów z wykorzystaniem cienkościennych i ocynkowanych profili stalowych

Zaawansowany system produkcji elementów stalowych pozwala stworzyć nowoczesne konstrukcje służące do wznoszenia budynków o różnym przeznaczeniu, a przede wszystkim wznoszone precyzyjnie, szybko i tanio.

Szkielet wykonany jest z zimnogiętych, ocynkowanych kształtowników stalowych, dających możliwość kształtowania różnorodnych form architektonicznych.  Rozwiązanie to jest nowoczesną technologią, alternatywną dla budownictwa tradycyjnego, gdyż każdy element zaprojektowany jako murowany, można wykonać zamiennie w systemie lekkiego szkieletu stalowego. Innowacyjność systemu polega na niewielkim ciężarze konstrukcji, oraz na łatwości i szybkości montażu praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Przegrody wykonane w tej technologii mają bardzo dobre parametry termiczne w stosunku do grubości ścian. Do produkcji elementów konstrukcyjnych używane są najnowocześniejsze, w pełni skomputeryzowane maszyny, co gwarantuje najwyższą precyzję i dokładność wykonania.

Wszystkie wyprodukowane elementy są odpowiednio oznakowane, co ułatwia szybki montaż w ściany, stropy, więźby dachowe, itp.

System posiada aprobatę techniczną AT-15-9113/2013.

Pobierz wytyczne do projektowania /PDF/

DANE TECHNICZNE

Materiał
Materiał, z którego wykonuje się kształtownik to blacha stalowa ocynkowana o grubości od 0,95 do 1,6 mm. Używamy stali konstrukcyjnej S350GD+Z275 lub S390GD+Z275. Zabezpieczenie antykorozyjne stanowi powłoka ocynkowana, a galwaniczne działanie cynku ochrania również krawędzie elementów po wytłoczeniu i cięciu. Ocynkowanie blach zgodnie z PN – EN 10152:1997. (Minimalna grubość cynku mierzona obustronnie powinna wynosić 20µm tj. 275 g/m2.)

Kształtowniki
Głównymi profilami stalowymi używanymi w przedmiotowym systemie to profil w kształcie ceownika o wymiarach 100×41,3×10 mm. Kształtowniki w razie potrzeby mogą mieć wytłoczone otwory pod instalacje czy też pod kotwy niezbędne do przymocowania konstrukcji do fundamentu.

Połączenia
Wszystkie połączenia elementów wykonane są przy użyciu ocynkowanych wkrętów  lub nitów.

Ściany
Ściany wykonane są ze słupów stalowych (ceowników) w rozstawie co 60 cm umieszczonych w prowadnicach (ceownikach) stanowiących podstawę i zamknięcie ściany. Stężenia poprzeczne stanowią ceowniki oraz ściany poprzeczne poszyte płytą OSB, MFP, Duraline lub inną. Montowany fabrycznie panel ściany zawiera otwory okienne i drzwiowe jak również niezbędne otwory na instalacje elektryczne i sanitarne.

Stropy
Do konstrukcji stropów używa się ceowników. Stropy nieużytkowe wykonywane są w formie panela. Przy większych rozpiętościach oraz przy stropach użytkowych wykonuje się kratownice stropowe. Maksymalna rozpiętość bez podparć wynosi 12 m. Typowy rozstaw belek nośnych co 60 cm.

Dachy
Konstrukcją nośną dachów są stalowe wiązary wykonane z ceowników. Budynki z poddaszem użytkowym posiadają specjalną konstrukcję w formie podpartych ścianami nośnymi paneli. Typowy rozstaw dźwigarów dachowych, co 60 cm.

Fundamenty
Przy realizacji budynku z wykorzystaniem lekkiego szkieletu stalowego rekomendujemy wykonanie płyty fundamentowej. Koszt wykonania płyty w stosunku do tradycyjnej technologii jest mniejszy, ze względu na małą wagę całego obiektu.

Dlaczego szkielet stalowy?

  • Budynki wykonane w lekkim szkielecie stalowym mogą zostać zaprojektowane dla dowolnych obciążeń śniegowych,  wiatrów czy aktywności sejsmicznej. Dzięki temu mogą być posadawiane w dowolnym miejscu i w dowolnym klimacie na świecie
  • Stal charakteryzuje się brakiem spadków wytrzymałości konstrukcyjnej spowodowanej wysuszeniem, procesami gnilnymi, pleśnią czy szkodnikami.
  • Obiekty można wznosić znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych materiałów jak beton lub cegła.
  • Dzięki naszej technologii minimalizujemy opóźnienia wynikające z warunków atmosferycznych, tj. związanych z deszczem, śniegiem, czy ekstremalnymi temperaturami.
  • Stal jest niepalna i nie wznieca pożaru. Zabudowana odpowiednimi okładzinami nie poddaje się reakcji na ogień
  • Obiekty realizowane w technologii lekkiego szkieletu stalowego posiadają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, ponad dwukrotnie lepszy niż w technologii tradycyjnej, co wydatnie ogranicza koszt eksploatacji budynku.. Pozwala to nie tylko spełnić wymagania obowiązujących obecnie norm, ale także z zapasem, sprostać mocno zaostrzonym normom, przewidzianym na rok 2021.
  • Zaletą stalowej konstrukcji szkieletowej jest także dużo mniejsza niż w tradycyjnej technologii grubość ścian, a tym samym – większa o około 5% powierzchnia użytkowa obiektu.

Kontakt

Grzywka Group
ul. Boguszewska 1
01-250 Warszawa

Telefon +48 780 002 024

Dział handlowy:
biuro@grzywkagroup.com

Zapraszamy do kontaktu